Az oldal aligha lenne teljes, ha egy rövidke fejezetben nem szentelnék figyelmet azoknak a háztartási ezsközöknek, amelyeket vagy kiállítási vagy pedig használati célból tartok. Bár ezekből nincsen sok, úgy gondoltam, hogy mégis érdemes megmutatni őket.
Kenyérpirító (NDK, 1983)
Nagymamám igen sokat bosszankodott vele a telken úgy bő tíz évvel ezelőtt. Ugyanis nagyon sokszor megégette vele a kenyeret. Nemcsak hogy nem automata, hanem még meg is kellett fordítani benne a kenyeret, ugyanis a fűtőszálakat középen helyezték el benne, így a pirítandó tárgyaknak csak egy-egy oldalát melegíti egyszerre.
(kép)
(Természetesen vasalózsinórós)
Elektromos párologtató (NDK 1983)
Praktikus és hasznos darab, bár inhalálni nem célszerű vele :D Korszerűség ide vagy oda, én időnként a mai napig használom, és erről aligha tud bárki is lebeszélni.
(kép)
Az űrhajóra emlékeztető szerkezet az alsó tálkából szívja fel a vizet, amit nem túl apró szemcsékre ugyan, de végül mégiscsak elporlaszt. Nemrégiben törtfehér színben még árultak ugyanilyet, bár azt hiszem, sokkal inkább a nosztalgia, semmint a praktikusság vezérelhette az áruházláncot.
Hősugárzó (Elekthermax; magyar)
Egy biztos: a mai szabványok szerint már nem lenne szabad elektromos hálózatra csatlakoztatni. A forró (fém)felület egy figyelmeztető piktogrammal még megbocsátható lenne, azonban a kíváncsi felhasználó ujjait a fűtőszál előtti rács biztosan nem védi meg a garantált égési sérülésektől.
(kép)
Szabvány ide vagy oda, nagyapám - fázós lévén - egykor sokat használta. És bár nálunk a panelban központi fűtés van, évente néhány alkalommal igen jó szolgálatot tesz az 1000W-os, vasalózsinórral működő hősugárzó, ami "EU antikonform" módon szikrázik, ha kihúzzuk a hálózatból. (Persze erre is létezik megoldás, igaz, csak tompítja a problémát: kapcsolós elosztó.)
Hősugárzó ma: Hausmeister
Ma ez az egyik általánosan elterjedt hősugárzótípus. (Még dizájnban is.) Ára 3-5 ezer forint körül mozog, én kereken 2222 forintért jutottam hozzá.
A fűtés két fokozatban állítható rajta, mindezt pedig kiegészítették egy sima légkeverő funkcióval, amellyel nyáron kiválthatjuk az asztali ventilátort.