2012 decemberében úgy döntöttem, teszek egy próbát és bemegyek a közeli műszaki bizományiba megkérdezni, hogy vásárolnak-e külsőre is jó állapotú CD-s rádió-magnót, mert lenne nálam egy, amitől megválnék. Itt hirtelen korszakváltással szembesültem, ugyanis az eladó azt mondta, csak akkor érdekli ilyen szerkezet, ha az lejátszik MP3-at, sima CD-s magnót már bizományba sem vesznek át.
És valóban, a letöltések korában, amikor fokozatosan eltünedeznek a fizikai adathordozók, bármilyen furcsán hat, már a CD-s rádió-magnók is kezdenek kimenni a divatból, noha a sima rádió-magnókkal elletétben még nem tűntek el a háztartásokból. Előbbi állításomat az is jól mutatja, hogy a most forgalomban kapható szerkezetek jelentős részéből már "kispórolják" a magnót, amivel kisebbek lesznek ugyan, viszont olykor kisebb zenei teljesítménnyel bírnak, az áruk viszont nem marad el a magnós változatoktól!
Ezzel együtt talán nem meglepő párhuzam, hogy a gyűjtemény használati darabjainak sorában 2012 óta nagyobb számban képviseltetik magukat a CD-s magnók.
Daewoo SW-241: könnyen kezelhető, hordozható példány a 2003-2005 közötti időszakból.
Az írott CD-t felismeri, újraírható lemezeket és MP3-at viszont nem kezel. Bár külseje egyáltalán nem retro, a fenti funkciók és az USB csatlakozó hiánya miatt 2013-ban már nem nevezhető modernnek.
Trion TR-2509CD: szintén 2005-2006-ban készült, MP3 és újraírható lemezek lejátszására alkalmas. A CD egységben a forgótányér szorult javításra (be kellett ragasztani), a magnóban pedig a szokásosnak mondható hajtószíjcserét kellett elvégezni.
Fontos funkciója, hogy az MP3 formátumú zenék címét és előadóit kijelzni, ami nem csupán azért érdekes, mert kevés hordozható eszköz tudja ezt, hanem azért is, mert csak fél év után, 2012 nyarán figyeltem fel erre a "képességére".
Roadstar RCR-4636MP: 2006 őszét írtuk, amikor is az MP3-at is lejátszó CD-s magnók már alacsonyabb áron is beszerezhetők voltak. A fent nevezettre 9 ezer Ft-os vételár mellett külseje és a hipermarketben is tisztán megszólaló rádió, na meg a méretéhez képest nagy hangerő miatt esett a választásom. 2006 karácsonyán vehettem át, azóta viseli a 8-as sorszámot.
Az MP3 mellett újraírható CD-ket is játszik. A magnóban négy és fél év uátn szakadt el az egyik szíj, de a motorja is rángatott, úgyhogy a hajtószíjakkal együtt motorcserén is átesett. 2x5W zenei teljesítménye kategóriájában figyelemreméltó. Egy hátránya talán mégis van: a mélyhangkiemelőt lehagyták róla.
Microspot mcd-91: újraírható lemezek lejátszására alkalmas. Bár az elektronikai paneljére 2006-os dátumot nyomtattak, 2013 elején került a gyűjteménybe - újonnan.
Valószínű az olvasót az adatszerű információk helyett sokkal inkább az érdekli, hogy mit keres egy "elta" feliratú szürke kazettaajtó az amúgy fekete készüléken.
Először is tudni érdemes, hogy a magnó felépítése és külseje tökéletesen megegyezik a 6770-es típusjelű eltával, amihez többek között ajtóm és elemtartófedelem is volt "raktáron". És mivel a fekete magnóról az ajtó mellett az elemtartófedél is hiányzott, kézenfekvőbbnek tűnt a kitört fekete helyett a megtalált ezüstszürkét felszerelni.
+1
Úgy gondolom a lista és a korszak bemutatása nem lenne teljes, ha nem kapna helyet benne egy rádió-magnó.
Az Eurolux EL-5071 ugyanis pontosan a nagyléptékű modernizáció éveiben, egész pontosan 2004 és 2006 között volt kapható az egyik ismert francia hipermarket polcain, képviselve a hagományos rádió-magnókat.
A kép ne tévessze meg az olvasót, a "piacos" magnóknál alkalmazott "kínai bravúr" itt is megjelenik: azaz a magnó sem térhatású. Az egyébként erősen dohányfüstös környezetből kikerülő szerkezet élvezeti értéke viszont teljes lehetne akkor, ha a hangerőszabályzóját sikerülne kicserélni. A hajtószíjak, a bal oldali csévélőorsó zárósapkája és a funkcióváltó gomb cseréje már megtörtént, a hullámsávkapcsoló pedig érintkezési hibás ugyan, de használható.
És hogy az előnyös tulajdonságok felsorolása maradjon a végére: az URH (FM) legalább kétnormás és a 2x3 W zenei teljesítmény sem elhanyagolható szempont.