Az én gyűjteményemben nem különül el a hagyományos értelemben vett, kiállításra szánt és a napi használatú gépek tábora. Rövidebben szólva azt használom, amit gyűjtök és ennek egyfajta, célja, mondandója is van. Nekem itthon nincsen más és nincsen modernebb. Az új és az ötvenes évek is ugyanannak a kollekciónak a része, amit a honlap 1. számú Rádió- és magnógyűjteményként jelöl.
Múlt és jelen hídja
A technika és az ember közösen alkot egy egészet. Ahogyan kellő hozzáértés nélkül a legmodernebb technológiát vagy a nagytudású gépeket sem tudjuk kihasználni, úgy manapság az ember sem megy sokra a technika nélkül.
Bár bizonyos dolgok felett valóban eljárt az idő, mégis élők maradhatnak akkor, ha valaki megtalálja azt a módot, ahogyan azokat a maga számára a 21. század mindennapjainak hasznos, és lehetőleg nélkülözhetetlen részévé teheti. Ha pedig eme attitűd mellé gyűjtőszenvedély is társul, az illető könnyen léphet elő értékmentővé.
Személyes funkció
Ehhez viszont a gép és az ember egyaránt szükséges. Nem mindegy tehát, hogy ki, mire és hogyan használja az adott eszközt. Álljon itt erre egy példa:
Első ránézésre ez egy szép, de közönséges kétkazettás magnó.
2011 nyarán készer vittem magammal egy-egy barátokkal töltött hosszú hétvégére. Kazetta adapterrel használtuk, és persze vittem hozzá 10-12 darab hagyományos kazettát is. Hangszórócserének köszönhetően kategóriájához képest szép hangja van.
Azzal, hogy "nyaralós magnóvá" tettem, és a környezetem is megtanulta kezelni, valamint laptopot is rákötöttünk, már rögtön nem egy közönséges magnó. Emlékszünk a hangjára, a rajta hallgatott zenékre, és persze vele együtt az egész hétvégére. Ha úgy tetszik, a készülék néhány ember számára immáron egy emlékezethely. Azzal, hogy feiratoztam, számítógépet kötöttem rá, és magammal vittem Szentendrére, új értelmet adtam neki. Viszont ha valaki kölcsönkéri vagy meg akarja venni, annak egy közönséges felmatricázott magnó marad. Már csak azért is, mert nem jut eszébe a kazetta adapter...
Hasznos múlt a modern világban
Az alábbiakban összegyűjtöttem azokat, amik révén azt gondolom, hogy a múlt - értékeit megőrizve és továbbgondolva - helyet kaphat a jelenben.
1. Ha nyugati URH-ra hangolunk egy régi csöves rádiót, az sokak számára eretnekségnek tűnhet, véleményem szerint viszont azért jó ötlet, mert a mai közönség sokkal közelebb érzi majd magához, hogyha azt látja, kedvenc adója bizony még egy ilyenen is megszólal:
(Áthangolt Videoton csöves rádió az 1960-as évek végéről)
2. Számomra egyszerre hagyományőrző és modern az is, ha az MP3-as CD-s rádióban van magnó rész is. Sőt, ha a CD-s magnót USB csatlakozóval vagy egy sima "line in" jack bemenettel is ellátják, egész egyszerűen kortalanná válik. És nem az a lényeg, hogy a legrégebbi vagy a legmodernebb funkcióját használjuk rajta, hanem hogy mindez párhuzamsan "él" együtt.
3. A kazetta adaptereket eredetileg autórádiókhoz gyártották. Én viszont a hordozható magnóimhoz használom ezt az eszközt. Fülhallgatócsatlakozóban végződik, így a magnóra CD, MP3, sőt még mobiltelefon(!) is ráköthető. Egy kiülős beszélgetésen/sörözésen, házibulin vagy akár egy közös baráti nyaraláson nagyon jó szolgálatot tesz, ha a mobilt egy magnó segítségével hangosítjuk ki. Nem beszélve arról, hogy az adapter segítségével a CD-s magnóra már a laptopot is érdemes rákötni.
4. Magnót az erősítőre: egyre kevesebb háztartás használ kazettát, viszont ha egy adott felvétel csak így elérhető, és az illető magnót is hozott magával, miért ne köthené rá azt a Hifi toronyra vagy az erősítőre?
5. A DIN-jack kábel: olykor kereskedelmi forgalomban is fellelhető, lényege, hogy a kábel a réginek számító kerek, ötpólusú csatlakozóban kezdődik, és egy átlagos 3,5mm-es fülhallgatócstlakozóban végződik. Segítségével a régi magnóra CD, MP3, és mobiltelefon szintén ráköthető, bár ez sokkal inkább érdekes, mint használatos.