Disco light magnók
A kínai piacok fénykora, és alkonya - azaz az 1990-es és részben a kétezres évek - egy tekintetben mindenképpen különleges. Ebben a korszakban kerültek forgalomba azok a rádiómagnók, amelyeket "disco light" vagy "disco lite" felirattal láttak el, azaz - általában növekvő hangerő hatására - fények villogtak a hangszóróik körül. Az e funkcióval ellátott szerkezetek típusszámában szereplő DL "utótag"
Egy ma még fel nem fedezett (vagy inkább elfelejtett?) korszak fordított időrendi sorrendben:
HD-I CDB-242: (gy. év: 2010) a típus érdekessége, hogy Magyarországra szinte kizárólag visszáruként érkezik. Ez azt jelenti, hogy a tőlünk nyugatabbra fekvő uniós országokban (elsősorban Holandiában) valamilyen hiba miatt visszavett példányokat a hiányosság(ok) megjelölésével aukciós oldalakon értékesítik hazánkban, így kerül a magyar fogyasztókhoz.
A kép alapján sejthető: a leggyakoribb hiba a CD lejátszó működésképtelensége, ritkább esetben a diszkófényekkel van baj, de olyan is előfordul, amikor csak a gyári csomagolás hiányzik.
Tetszetős kinézete ellenére tudni kell róla, hogy nem túl jó minőségű, bár ez a példány fontos szerepet kapott: az erősítő (aux) bemenete miatt kisebb házibulik nélkülözhetetlen kellékévé vált, emellett egy ideig számítógép-hangszóróként is funkcionált.
Fugison MI-401DL: a típusjel utolsó tagja (DL401) természetesen a disco light kifejezésre utal, nem véletlenül. A hangszórók körül lévő piros-zöld LED-ek hangerő hatására "lépnek működésbe", míg a fenti típusnál hangerőtől függetlenül váltakozva villognak a fények.
A készülék külleme teljesen kommersz, az arany színű feliratok bizonyára gyorsan lekoptak róla, egyedül a nem mindennapi funkciója teszi különlegessé. Viszont előnyére legyen mondva, körülbelül 15 év után is megbízhatóan működik, ami sok "kategóriatársáról" már nem mondható el.
Eliran F-89 DL: gondolom a név utótagja már nem szorul magyarázatra.
Az általam 2012 május közepén, utcán talált készüléket 1996 körül gyárthatták, ekkor ugyanis a magnókat még elalváskapcsolóval is ellátták (sleep üzemmód). Ez azt jelenti, hogy amíg a kazetta az oldal végére ér, szól a rádió, majd a két funkció egyszerre lekapcsol, és a szerkezet elhallgat.
A magnó össz-fényhatása kétféleképpen tevődik össze: az átlósan elhelyezett LED-ek hangerőtől függetlenül ütemesen villognak, míg a hangszóró közepén lévő "piros pont" akkor sejlik fel, ha a gépet maximum, vagy ahhoz közeli hangerőn hallgatjuk. Ez persze nehezen kivitelezhető, hiszen a végerősítő miatt kétharmad hangerő fölött igencsak torzít...
Egyébként ugyanezt a típust - némileg más fényelrendezéssel - Osaka és Satellite néven is forgalmazták, a fények nélküli kivitel pedig piros színben is kapható volt. Kérdés, vajon a gyártóik megegyeztek-e.