Külön kategóriát szenteltem az ún. asztali rádióknak, bár az utolsó két darabra vagy a deckmagnóra nem feltétlenül szerencsés "ráerőltetni" ezt a címkét.
Hálózati üzemű készülékekről van szó, e kategória darabjai a múlt század hetvenes éveitől egészen a huszonegyedik század első évtizedéig képviseltetik magukat.
Prominent 205
Ez a néhai NDK-ban gyártott asztali világvevő széria majdnem negyven évvel ezelőtt jelent meg a polcokon. A sztereó változat (amiből nincs a gyűjteményben) a "de luxe" melléknevet kapta.
A fenti készülék 2005-ben került hozzám, a hálózati vezetékét kicseréltem.
A Prominent típusok esetében a mélyhangok megléte természetes, noha a rádiókon a "bass reflex"-féle mélyhangkiemelők helyett egy egyszerű hangszínszabályzóval találkozhatunk. A lemezjátszó-és magnetofonbemenet, valamint a külső hangszóró csatlakoztatási lehetősége úgyszintén természetesnek számít.
Unitra Junior (1975)
A Tungsram Rádióklub 2004. év végi telephelyfelszámolásakor került a gyűjteménybe.
Funkciója, tudása megegyezik az NDK-s Prominenttel, azonban hangzásában valamelyest elmarad attól. A skálaizzót már én tettem bele.
Unitra Amor
Ugyanazon korszak terméke, jellegzetessége a fekvő kivitel. Az URH skálabeosztása az előlapon foglal helyet, míg a "többi sáv" kilo-illetve Megahertzeit a rádió tetejéről lehet leolvasni.
Sajnos az egyik elektrolitikus kondenzátor (ELKO) kiszáradása miatt zúg, az alkatrész cseréje a fevő kivitel miatt nehézkes és kockázatos. A skálahúrját feltehetően már javították, legalábbis az állomáskereső mellett tátongó lyuk erre enged következtetni.
Videoton Róma RA-3311 A (1977)
A rádió egyforintos aukció tárgya volt, ennyiért is kelt el 2012 nyarán. Egy lakótelepi gondnok kerülgette - vagy ottfelejtette valaki az egyik közös tárolóban, vagy valaha az övé volt - mindenesetre szabadulni szeretett volna tőle.
És ha már ott jártam, megkérdezte, hogy gyűjtöm-e ezeket, merthogy lenne itt egy másik hasonló darab alkatrésznek. Ez az "alkatrész" - ami működik, a
Tesla Spirituál 442 A-1 nevet kapta.
A korszak azonos, a rádió Pozsonyban készült és belsőre is jobb állapotban van mint az ELKO cserére szoruló Videoton Róma.
És itt elrejtettem egy kivételt is, amely ugyan méretileg asztalinak számíthat ugyan, azonban a valóságban a Hifi technológiát képviseli. Ez pedig az Akai GXC 710D stereo tape deck kopásálló fejjel, ventilátoros motorral és 9 kg össztömeggel. (a képen felül). 2003 végén kaptam, kifogástalanul működik, körülbelül 35 éves.
Alul már az RFT Saturn MR422 látható, amellyel viszonylag gyakran találkozni, a fenti Unitra Juniorhoz hasonlóan ez is "Tungsramos".
1981-82-ben készülhetett, ugyanazokat a sávokat fogja, mint a fent bemutatott rádiók. Hangzása szép, az előlapi laminálható díszlécek viszont az idők folyamán sok társáról lekívánkoztak.
1990 után
Soundmaster
Retro kinézetű rádió ultrarövidhullámmal, közép-és hosszúhullámmal.
1994-ben gyártották, azonban előző tuljdonosa működésképtelennek hitte, lévén a hangerőszabályzó lábai rosszul voltak beforrasztva. Erre akkor jöttem rá, amikor jelentős mennyiségű kontakt tisztítót használva megszólalt, majd napok múlva ugyanúgy néma volt. A titok egyszerű: a spray átvezetett, lehetővé téve az érintkezést, amivel az addig azonosítatlan hiba feltárult.
Mondhatni kortársa, és szintén Kínában készül(hetet)t a TEC 916 URC névre hallgató asztali ébresztős rádió-magnó. (Utóbbit egy walkmanmechanika képviseli és a lejátszás-előretekerés alapfunkciókat foglalja magában.)
Ennél a készüléknél az óra, az órabeállítógombok és a magnórész szorult javításra, és noha bár előző tulajdonosa nem egy forintért szerette volna értékesíteni, mégis bizodalmát fejezte ki, hogy egykori szeretett rádiój hozzáértő kezekbe kerül.
Az új évezred
Sunhui EJ-5522AC és EJ-5533AC
Két góliátelemről és hálózatról is működő táskarádiók beépített analóg órával. Bár rárajzolták, TV sávot egyik sem fog, keleti (OIRT) és nygati (CCIR) URH-t, középhullámot és kétfelé bontott rövidhulámot viszont igen.
A két típus között csak az óra kinézetében van különbség. A fenti, EJ-5522AC típusjelű rádió 2007-es, míg a lentit 2009-ben vásároltam. (A fölső fénykép szintén 2009-es.)
Mivel a vekker nincs összekötve a rádió résszel, kizárólag óracsörgéssel tudnak ébreszteni. Az órát 1 db ceruzaelem hajtja, a rádió viszonylag érzékeny, az állomáskereső skálahúros.