Szándékom szerint ebben a kategóriában a különlegesebb darabok kaptak helyet. Azok, amelyek akár külsejükkel, akár színükkel, akár kialakításukkal eltérnek a hagyományostól. Sőt, bemutatok néhány olyan darabot is, amelyről az olvasó első ránézésre egyáltalán nem is gondolná, hogy az is rádió...
Art-land RC88
A CD helyett a kazettát kell felülre behelyezni. A hordozható szerkezetet négy ceruzaelemről vagy adapterről is hallgathatjuk.
Két hangszórója ellenére monó, viszont van rajta fülhallgató-csatlakozó. Akár nagyobb fajta hangszórós walkmanként is tekinthetünk rá, már csak azért is, mert a kazettát sétálómagnóban használatos mechanika és motor hajtja.
Clatronic SR 690 CD
A kis kék retronak szánt szerkezet CD lejátszót és rádiót foglal magában, hálózatról vagy 4 db góliátelemről működik.
A 2011-es gyorstávírász budapest-bajnokság napjának reggelén vettem, feltűnő színe pedig már a gyülekezőben magára vonta a figyelmet. Egy biztos: csúnyának nem nevezték.
A CD ajtónyitó füle törött, ellenben CD-RW-t, azaz újraírható CD-t is lejátszik, bár ezt a képességét nem tüntették fel rajta. Jellege ellenére mélyhangkiemelős, ami legnagyobb meglepetésre valódi funkció.
AEG 400162 "tűzjelző"
Első ránézésre szén-monoxid érzékelő, füstérzékelő vagy akár tűzjelző is lehetne. Azonban ez egy ébresztős rádió.
Az órát rádiójel-vezérléssel szinkronizálja (ld a pöttyöt jobb oldalt), emiatt (elvileg) mindig pontos. Két időpontban is ébreszt, igény szerint rádióval vagy hangjelzéssel. Csak URH sávot fog.
AEG 400161
Ezt a rádiót 2011 februárjában hibásként vásároltam alkatrészáron. A projektor működött rajta, az óra hagyományos kijelzője viszont - megforrasztásáig - nem.
A világító nagy kijelzőt mindössze egy LED világítja meg, a fény-árnyék váltakozást azonban elektronika vezérli. A projektor rész külön kezelhető, de a szalagkábele valamiért nem akar rendesen érintkezni. Sebaj, a kivetített idő amúgy is csak sötétben látszik, a rádió pedig így is mutatós.
Malboro
Nem reklám, ez a neve! Ha valamiről, hát erről biztosan nem mondaná meg senki, hogy micsoda is valójában. Hiszen mi köze a cigarettamárkának a szerszámosládához? Elárulom: ez is rádió. Magnóval.
A négy darab góliátelemet alul kell behelyezni, a képen éppen adapterről üzemel. Két darab hangszórója a doboz két oldalán található, persze ez még nem jelenti azt, hogy térhatású lenne. Cserébe viszont a CD in bemenetre MP3 lejátszót, discmant vagy mobiltelefont is ráköthetünk. Szabadtéri programra annak is ideális, aki már nem magnózik. Az erősítő ugyanis jóval elemkímélőbb mint a kazetták lejátszása.
TIDAL RT-235
Első ránézésre Lehel kürtje és egy NDK gyártmányú hajszárító furcsa ötvözetének tűnik, azonban ez is egy ébresztős rádió.
Érdekessége nem csupán a külseje, ugyanis a "snooze" (szundi) gombot megnyomva nagyjából tíz másodpercig kéken világít, de az éjjeli fényt a rádió hátulján külön is be lehet kapcsolni.
És a végére szintén egy ébresztős rádió, ezúttal 1998-ból.
Sonesta SA-570
A típust feketében és fehérben, valamint Starline néven is forgalmazták. Utóbbi márkanevű társa csak CCIR URH-t fog, míg a Sonesta típusok kétnormásak és 110V-ról is használhatóak.
Ahogyan a többi típus, ez is a formája, kialakítása miatt kapott helyet a dizájn centerben. a rádió vételi érzékenysége nem túl jó, a mélyhangkapcsoló viszont megkülönbözteti a többi rádió közül.