Rádió-és magnógyűjtemény

A múlt és a közelmúlt meglévő és fel nem fedezett értékei mentén érdekesen, informatívan, személyesen. Alapítva: 1997.

Az időintervallum kezdőévének megválaszása Kádár Géza vonatkozó könyveihez igazodik. Az ő kötetei tartalmazzák ugyanis az alább bemutatott rádiók kapcsolási rajzait és műszaki adatait, és ezekből derült ki az is, hogy némelyik rádió újabb, vagy éppenséggel régebbi annál, mint ahogyan azt én sejtettem.

Elsőként egy sokak által ismert darabot, a hatvanas évek második felében megjelent Sokolt mutatjuk be. 

Sok kommentárt nem igényel, közép-és hosszúhullámot fog, jellegzetes tartozéka volt egy búgós hálózati töltő. A fiatalabb olvasók számára talán onnan lehet ismert, hogy a ma hallgatott zenei ddók nem foghatók be rajta, hiába is keresik.

sokol_szepia.jpg

Ez a példány új bőrtokot és másik házat kapott, de még 1997 őszén, azaz a kezdetekkor került a gyűjteménybe. 

Ugyanis a VEF 12-n nincs ultrarövidhullám.

A széria későbbi tagjaival (köztük a kifejezetten modernnek ható VEF 206-osal) ellentétben ezen a készüléken még méterben, és nem Megahertzben adták meg a frekvenciákat.

vef12_-_1969-bol.jpg

Működik, bár az antenna kijár a helyéről. Nézzük el neki, elvégre 1969-ben gyártották és még az elemtartója is ép, ami a több évtizedes használatot figyelembe véve igazi "teljesítmény".

 

A fentiek kortársa a magyar Videoton Camping de Luxe. Négy góliátelemet igényel, teleptartója a VEF rádióhoz (ld. fent) hasonlóan csavarokkal zárható. OIRT URH-t, középhullámot és rövidhullámot fog.

A képen látható készülék a Tungsram Rádióklubból került ide, 2004 végén, amikor az 1970-től elnöki tisztséget betöültő Osztás József halála után a klub újpesti telephelyét fel kellett számolni.

vt._camping.jpg

Természetesen működik. Extra szolgáltatásként említhető a külső hangszóró csatlakoztatásának lehetősége, az URH finomhangoló és az RH sávnyújtó. URH és rövidhullám állásban a készülék erősítőként is funkcionál.

 

Szintén az 1970/1-es esztendők terméke a holland PHILIPS 90 RL.

Középhullám vételére alkalmas, egy KF tekercset kellett benne kicserélni, amit "donorkészülékből" kapott.

philips_zsebradio.jpg

Működik, műbőr tokja van, amely ápolást nem igényel. Két darab ceruzaelemmel használható.

 

Orbita 2

Szovjet gyártmányú középhullám és rövidhullám vételére alkalmas készülék. Négy ceruzaelem kell hozzá, és már meg is szólal.

orbita-2.jpg

2003-ban került a gyűjteménybe, bőrtokja egy folton valamiért kiégett. Az elemtartót ki kellett cserélni, a bőrtok pedig néhányszori ápolás után megközelítőleg olyan, mint újkorában. A képen nem látszik, de még a csuklópántja is ép.

 

Szintén szovjet gyártmány a kisméretű Cosmos-M. Kizárólag középhullám vételére alkalmas. Két különlegessége is van: egyik a speciális gombelem (vagy akku) amivel üzemel, másik pedig egy vékony lánc, amivel nyakbaakasztható.

cosmos-m.jpg

Sajnos a nyaklánca nincs meg. 2004-ben került a gyűjteménybe, akkor egy órásüzletben próbáltunk hozzá elemet szerezni. Az eladó mindaddig hülyének nézett, míg ki nem derült, hogy egy gyűjtemény ékes darabjaként szeretném megszólaltatni. Ekkor adott hozzá egy laposelemet, hogy ugyan bár nem tudja mivel működik, de ezzel próbálkozzak, hátha megszólal.

Természetesen a 4,5 V-os telep nem volt optimális megoldás, azonban meggyőzött arról, hogy a rádió működik. Később egy alapos belső tisztítást és kisebb javítást igényelt, aminek hatására normál hangerőn is megszólalt. A hozzávaló 1,5 V-os nagyméretű "gombelemeket" mind beszerezni, a meglévőket pedig feltölteni nehézkes, mivel a hozzávaló töltő beszerzése sem egyszerű; emellett ezek az elemek ennyi idő után már szívesen ki is folynak...

 

1973-ban jelent meg a fiatalabb generációk által is ismert Sokol 403-as rádió, amely Kádár Géza megszövegezésében "Hét tranzisztorral és egy germániumdiódával működő zsebrádió. Két AM sáv (KH és HH - szerk.) vételére alkalmas. Ferritantennával és fülhallgató-kivezetéssel is felszerelték."

E készülék rendkívül hosszú élettartama mellett a búgós hálózati töltőjéről is híres, amivel a rádióhoz mellékelt henger alakú 9V-os akkumulátort lehetett tölteni. Ez a telep egyébként a mai 9V-os elem megfelelője. Olyan cellákból állt, amelyeket önállóan az 1967 és 69 között megjelent Cosmos-M zsebrádió üzemeltetéséhez gombelemként lehetett használni.

sokol403_szines.jpg

A kiváló állapotú készülék 1999 óta a gyűjtemény tagja; emlék. Társaival együtt természetesen működik.

 

Sokol 404

Funkciója teljesen megegyezik bőrtokos társaival, azonban ez a típus 6 db ceruzaelemmel működik.

sokol_404.jpg

 

Sokol 308

1976-ban jelent meg. Tíz tranzisztor és két dióda került bele, valamint egy hangszínszabályzó. Közép- rövid és ulrarövidhullámot fog, utóbbi a már jóformán nem használt OIRT sáv.

sokol_308_-sotet_skalauveg.jpg

Voltak, akik megpróbálkoztak a készülék áthangolásával, ám beszámolóik szerint ez nem sikerült, és amikor eltávolodtak a rádiótól, az valahogy mindig elhangolódott. Ellenben az a felhasználó, aki beéri az eredeti "keleti" URH-val, a vételt az AFC (Auto Frekvency Control) gombbal teheti zavarmentesebbé. 

sokol_308_-vilagos_skalauveg.jpg

(Variációk egy témára, ez utóbbi 1978-ból.)

Szintén 9V-ról üzemelő szovjet ébresztős rádió a Signal 601, amely Kádár Géza ismertetése szerint "hét tranzisztorral működő zserádió. Két AM sáv vételére alkalmas. A beépített 23-köves órával a rádió előre meghatározott időben bekapcsolható. Beépített ferrit-antennája és fülhallgató-csatlakozása is van."

A képen látható működő készüléket 1977-ben gyártották és 1999-ben került a gyűjteménybe. Előző tulajdonosa már sajnos nem él, így emléknek tekitendő.

signal_601ff.jpg

A felhúzós óra már nem, a rádió viszont a mai napig működik.

Sanyo RP 7160

Eredetileg két változatban kszült. A fekete színű URH-t, középhullámot és hosszúhullámot, míg a szürke színű RH-t, közép-és rövidhullámot fogott.

sanyo_rp_7160.jpg

Bár modern megjelenére miatt egy tízest letagadhatna, az igazság mégis az, hogy ez a sorozat 1979-ben jelent meg. A fenti darab érdekessége, hogy úgy lehet kikapcsolni, ha utána úgy teszünk mintha visszakapcsolnánk, de mégsem tesszük meg, mert a potmétert a kattanás előtt elengedjük.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 31
Heti: 61
Havi: 421
Össz.: 125 869

Látogatottság növelés
Oldal: Szovjet rádiók
Rádió-és magnógyűjtemény - © 2008 - 2024 - radio-es-magnogyujtemeny.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »